Tvoření pro radost a potěšení

Třeba moje práce inspirují zrovna Vás

Přesný čas

Kalendář

Statistika

Online počítadlo

online:

Z diskuze...

Pletení z papíru

Pletení z papíru II. - vypletené hranaté dno

Konečně se mi podařilo sepsat a nafotit návod... Je psaný spěšně, takže není jistě dokonalý. Pokud někomu něco nebude jasné, ráda zodpovím případný dotaz.

Nachytáme si hooodně velký kus kartonu – měl by být dlouhý jako osnovní ruličky, které vytvoříme zasunutím dvou ruliček do sebe (na hodně velký koš i tří). 

Na prostředek si vyměříme a nakreslíme základnu (obdélník nebo čtverec) tak velkou, jak velké potřebujeme víko nebo dno.

Osnovní ruličky přikolíkujeme oboustranně ke kartonu (samozřejmě jen přes prostor základny). Dávám je na střídačku, aby vždy byla jedna širším a vedlejší užším koncem.

Zasuneme dvě ruličky do sebe a upleteme 1. řadu (pleteme vždy od užšího konce ruličky, aby šla nastavit zasunutím nové do širšího konce), tak, jak je to na fotografii – nepleteme ruličkou hned od začátku (z toho bude osnova boku koše) a konec necháme trčet zase na druhé straně (zase na osnovu boku). Obě strany fixujeme kolíčky.

Vezmeme novou ruličku na pletení, začneme 2. řadu plést na stejné straně jako 1. řadu, ale tentokrát začátek ruličky zasuneme k osnovní ruličce dna. Upleteme 6 řad (ruličky běžně nastavujeme) – 3x tam a zpět konec zase necháme trčet a použijeme na osnovu boku.

Další řadu začínáme zase na opačné straně než 1. a 2., upleteme 7 řad – 3x tam a zpět a ještě jednu tam, konec opět bude boční osnovou.

Stejně postupujeme až dokud nemáme vypletenu téměř celou nakreslenou základnu.

Pro možnost pletení plátnovou vazbou je nutný lichý počet osnovních ruliček, proto posledních 8 řad pleteme následovně:

Začneme z obvyklé strany, ale upleteme jen 2x tam a zpět + jednou tam, konec necháme trčet. Vezmeme novou ruličku a zasuneme ji na té straně, kde jsme skončili (nechali konec trčet) s osnovní ruličce, jak je vidět na fotu.

Upleteme 1x tam a zpět a jednou tam a ruličku necháme trčet na opačné straně, než jsme začali.

Poslední řadu pleteme vlastně stejně jako první - začátek i konec bude zase trčet do stran, rozdíl je jen v tom, že konec se stane pletací ruličkou pro pletení boků koše. Snad je to patrno z fota.

Zde ještě přiložím schéma.

Dál už vlastně můžeme postupovat, jako u koše s kartonovým dnem.

Zahneme každou osnovní ruličku přes sousední,

na základnu přiložíme krabici - formu - a postupně prodloužíme osnovní ruličky další ruličkou, vždy tak, jak to vyjde, buď zasunutím úžšího konce dovnitř nebo nasunutím širšího na užší konec a fixujeme kolíčky ke krabici. Všechny ruličky opatrně utáhneme a srovnáme. V rohu je vidět konec poslední řady dna, kterým budeme plést.

 Já první řadu obvykle pletu dvěma ruličkami najednou, myslím že to vypadá hezky. Proto musím ještě přidat jednu pletací ruličku - zasunu ji prostě dovnitř pod krabici - viz. foto.

Pletení dvěma ruličkami: vždy pleteme ruličkou, která je "pozadu" (bráno vzhledem ke směru pletení) přes jednu.

Až upleteme celou řadu, jeden konec necháme schovaný vevnitř a ustřihneme, jako na fotu.

Dál už pleteme klasicky přes jednu ruličku (plátnovou vazbou).

Po chvíli se začne rýsovat košíček.

Tady už je celý, jen bez konečné upravy mořením a lakováním.

Poslední komentáře
07.06.2016 18:20:49: жыр super :-! půjčky rychle
19.03.2016 08:25:30: круть...инетересно bylo přečíst smiley${1} Obsah opery rigoleto
05.12.2014 11:02:41: Dobry den..pleteni z papiru me moc zaujalo..tak prave ted zkousim neco uplest..jenz jsem vyrobila ty...
21.07.2014 16:05:04: Děkuji moc,návod je srozumitelný i pro takového laika jako jsem já. Pletu třetí košík a musím říct, ...
 
Děkuji Vám za návštěvu ! ! !